«Життя у краплі води»

КП «Дрогобичводоканал» продовжує «Уроки води» у школах міста

 

Виховання у дітей культури споживання, починаючи зі шкільної парти, – очевидно, саме такою є мета проекту, започаткованого адміністрацією КП «Дрогобичводоканал». Він полягає у проведенні на базі дрогобицьких шкіл уроків на тему «Життя у краплі води». Стартував проект восени у ЗОШ №1. А 6 грудня на незвичний урок запросили учнів восьмих класів СШ №2.

Того дня у школі висадився справжній десант працівників «Дрогобичводоканалу»: менеджер зі зв’язків з громадськістю Леся Ясюра, юрист Роксолана Поліщук, начальник відділу збуту Роман Яджак (до речі, випускник СШ №2), завідувачка лабораторією Леся Качор, начальник дільниці Володимир Сливінський та керівник диспетчерської служби Андрій Лупіцький. Кожен із них у доступній формі розповів дітям про свою ділянку роботи, цю інформацію доповнювали слайди з відеопроектора.

Про історію створення дрогобицького водогону діти почули від Лесі Ясюри. Його почали будувати у 1929 році і завершили у 1931-му. Місто стало транспортувати воду з річки Бистриця (с.Уріж). До того дрогобичани користувалися питною водою з криниць. Іван Франко в одному з творів писав, що вода у Дрогобичі несмачна, бо має солонуватий смак. Тоді існувала професія криничного. Вони доставляли воду з криниць у бочках у різні райони міста. А після запуску водогону навіть відбувся страйк криничних, які фактично позбулися роботи.

У 1970-х роках збудовано ще один водозабір – у с.Гірне на річці Стрий. Сьогодні 70% води місто отримує саме звідти. Загальна довжина труб, якими до нашого міста доставляють воду, становить 230 км! Її качають не з самої ріки, а з глибинних свердловин на березі.

Вода, яку ми з вами використали, потрапляє до каналізаційної мережі, а звідти – на очисні споруди. За добу там очищається до 30 тис куб. м стоків біологічним методом (з допомогою спеціальних бактерій). Очищену воду скидають у річку Тисмениця, а намул складують.

Діяльність КП «Дрогобичводоканал» забезпечують 350 працівників.

Леся Качор розповіла про хіміко-бактеріологічний аналіз води за 30-ма показниками. А на практиці з допомогою хімреактивів вона продемонструвала як визначається вміст хлору у питній воді.

Рекомендації дітям і вчителям як економно споживати воду дав Роман Яджак. Порадами з власного досвіду його доповнили учні. Йшлося про необхідність відремонтувати крани і зливні бачки, використовувати душ замість ванни, повністю завантажувати пральну машину, закривати раковину під час миття посуду тощо. Воду справді необхідно берегти, адже у світі лише 3% водних запасів – це прісна вода, з якої 1% людство може споживати (решта 2% – льодовики).

Характеризуючи тарифи на водопостачання і водовідведення, Роман Яджак застосував цікаве порівняння: 16-17 грн. коштує в магазині один літр улюбленої дітьми «Коли», майже такою ж – 19 грн. – є вартість однієї тисячі (!) літрів води, яку подає водоканал.

Згодом діти ознайомилися як виглядають рахунки-квитанції, дізналися для чого пломбують вузол обліку води. Особливо цікаво учням було потримати в руках і побачити як працює лічильник.

А ще пан Роман продемонстрував так званий розумний лічильник, за яким – майбутнє. Він не лише дуже точний, фіксує всі спроби втручання споживача, а й дозволяє зчитувати дані на відстані, не заходячи до будинку. До речі, за виявлені факти крадіжки води споживачами зараз передбачений штраф від 3 до 6 тис грн.

Ще одне цікаве нововведення «Дрогобичводоканалу» – можливість від листопада ц.р. передавати показники лічильника з допомогою СМС-повідомлень, через Вайбер чи на інтернет-сайт підприємства.

Володимир Сливінський поспілкувався з дітьми на тему ліквідації аварійних ситуацій і нагадав телефон диспетчерської служби – 2-00-54 (цілодобово).

На юридичних аспектах водоспоживання, правах та обов’язках споживачів зупинилася Роксолана Поліщук. Вона розповіла про претензійну роботу з боржниками у судах. Озвучила пані Роксолана і рекордні цифри боргів: серед фізичних осіб горе-споживач накопичив аж 45 тис грн. заборгованості за послуги водопостачання і водовідведення, серед юридичних – одне з підприємств винне майже 10 млн грн.!

На завершення незвичного уроку директор школи Лариса Панькевич подякувала гостям за цікавий захід і нагадала учням, що воду слід заощаджувати не лише вдома, а й у школі. А на пам’ять школярі отримали буклети від «Дрогобичводоканалу».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора