Фахівці Краківського водоканалу навчать дрогобицьких колег працювати з “розумними лічильниками”

 • Краківський водоканал готовий організувати навчання для працівників КП “Дрогобичводоканал” щодо запровадження в експлуатацію та обслуговування “розумних лічильників” – електронних пристроїв, що записують споживання води, реагують на будь-які недоладності у мережі та автоматично надсилають інформацію постачальнику.
  Дрогобичани, зокрема, ознайомилися з роботою очисних споруд та сміттєспалювального заводу. Щодо сміттєспалювального заводу, як висловився міський голова Тарас Кучма, це найкращий варіант, який йому доводилося бачити. Сміттєспалювальний завод у Кракові, будівництво якого обійшлося у 819 млн злотих, передусім комерційний проект, який дає змогу комунальному підприємству заробляти кошти на продажі тепла та електроенергії, отриманої у процесі утилізації сміття.
  Половину коштів на будівництво заводу корпорація отримала з Євросоюзу, а решту становили кредити та власні кошти. Керівництво корпорації відзначило, що успішній реалізації проекту сприяло декілька чинників: насамперед високий рівень підготовки менеджменту підприємства працювати з європейським донорами у масштабних проектах відповідно до світових стандартів, підтримка міської ради, національних та регіональних екологічних фондів, які забезпечили кредитування на низьких відсотках.
  Вмілий проектний розрахунок, прозора фінансова політика стали запорукою успішної діяльності підприємства.
  Система забору повітря для роботи печі на цьому заводі сконструйована так, що кисень для горіння відбирається з камери складування привезеного сміття у такий спосіб, що у камері постійно нижчий тиск повітря, ніж навколо і тому на заводі не відчутно ніякого запаху.
  На цьому заводі систематично відбуються екскурсії для охочих ознайомитися з технологічним процесом. Ця продумана політика керівництва міста та корпорації націлена на просвітництво мешканців міста у проблемах забруднення природи, бережного поводження з її ресурсами.
  Зацікавив дрогобичан досвід Кракова, де діє єдина корпорація, в яку входять усі комунальні служби міста. Стовідсотковим пакетом акцій корпорації володіє міська рада.
  Особливістю такого об’єднання у Польщі є самостійна господарська діяльність кожного члена корпорації. Натомість сплата податків ведеться консолідовано, що дозволяє під час отримання тимчасових збитків одним підприємством корпорації уникнути штрафних санкцій, пені і додаткових нарахувань від податкової служби за рахунок загальних податкових платежів корпорації. Це суттєво зменшує непродуктивні видатки комунальних підприємств, створює стабільні фінансові умови для їхнього розвитку.
  Ознайомлення з краківськими водогонами дрогобичани розпочали з найбільш складної дільниці – очисних споруд. Це ціле індустріальне містечко, яке відповідно до директив Європейського Союзу убезпечує довкілля від наслідків життєдіяльності міста.
  На очисних спорудах “Плашув” використовується така ж механіко-біологічна очистка стоків, що й у Дрогобичі. Єдина відмінність – у системі контролю якості очистки, яка повністю автоматизована, а також запроваджена сучасна технологія переробки мулового осаду, що дає змогу отримувати газ. Його використовують для утилізації мулового осаду шляхом спалювання.
  Спалювання мулового осаду затратний процес, він не приносить прибутку підприємству, але іншого виходу немає. Захоронення таких осадів відповідно до чинного законодавства Польщі дуже дорогий захід і більш затратний, ніж спалювання. Провести таку масштабну реконструкцію вдалося завдяки коштам Євросоюзу та кредитам польських екологічних фондів.
  Захоплення у делегації з Дрогобича викликав відреставрований водозабір “Бєляни”, збудований ще на початку минулого сторіччя, який сьогодні водночас є діючим об’єктом і пам’яткою індустріальної архітектури.
  “Пізнавальною для нашої комунальної сфери є діяльність академії “Краплинка”, що діє при Краківському водоканалі, – поділився побаченим начальник КП “Дрогобичводоканал” Роман Шагала.- У цій студії дітей з раннього віку в ігрових формах вчать правильного ставлення до такого ресурсу як вода, закладають принципи культури цивілізованого її використання. Досвід поєднання виробництва із соціально-виховними функціями для нас новий, і ми неодмінно його запозичимо.”
  Крім того, що дирекція Краківського водоканалу висловила готовність поділитися методично-інформаційною базою роботи підприємства, польські партнери запропонували допомогти дрогобицькому підприємству сформувати стратегію сталого розвитку, опираючись на європейські стандарти та підходи в цій галузі. Така стратегія дозволить КП «Дрогобичводоканал» претендувати на участь у європейських розвиткових програмах та проектах.
  Голова наглядової ради Краківського водоканалу Пйотр Зєнтара презентував гостям з Дрогобича концепцію розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Польщі з часу її вступу до Євросоюзу – 2004 р. Як було відзначено у доповіді, за цей час кількість каналізаційних споруд у цій державі зросла втричі. Розвиток відбувся завдяки капіталу Євросоюзу – частка безповоротних коштів у проектах становила 50-60%.
  Розпочати цей шлях, яким уже тривалий час іде до постійного зростання Краківський водоканал, залучаючи кошти Євросоюзу, краків’яни порадили з фахового господарського аудиту КП “Дрогобичводоканал” і зобов’язалися знайти європейську організацію, яка проведе такий аналіз.
  Дружню руку допомоги керівники Краківського водоканалу також запропонувало простягнути Дрогобичу у напрямку запровадження нових систем обліку водопостачання. Три “розумні лічильники” поляки уже передали дрогобицьким колегам для тестування. Також Краківський водоканал готовий безкоштовно провести навчання фахівців Дрогобицького водоканалу роботи з такими лічильниками.
  Під час офіційного візиту до польського міста у Краківському водоканалі відбулася зустріч із заступником президента Кракова Тадеушем Тжмєлем, який прийняв запрошення міського голови Дрогобича до співпраці не лише у комунальній, а й культурній та освітній царині. Посадовець висловив побажання, щоб у майбутньому зближення Кракова і Дрогобича на підставі конкретних спільних здобутків переросло в офіційне партнерство двох європейських міст.
Розмова із заступником президента Кракова Тадеушем Тжмєлем

 

Заступник директора сміттєспалювального заводу Тадеуш Жаба розповідає про специфіку спалювальної печі
Офіційний прийом делегації у Краківському водоканалі
Академія “Краплинка”
В операторній із завантаження сміття у сміттєспалювальну піч
У диспетчерській службі на очисних спорудах “Плашув”